Apie mus | Straipsniai ir patarimai sodininkams | Orchidėjų (Phalaenopsis) auginimas ir priežiūra — „Baltic Agro“
Sodo priežiūra Vejos priežiūra Kambario augalai Augalų apsauga Apie mus
< Užsakymas Naudingos nuorodos Straipsniai Kontaktai

Straipsniai

PATARIMAI SODININKAMS

Orchidėjų (Phalaenopsis) auginimas ir priežiūra

Gegužraibinių šeima, kuriai priklauso orchidėjos, yra labai gausi. Iš beveik 20 000 orchidėjų rūšių daugiau kaip 90 proc. auga atogrąžose ir paatogrąžyje. Patalpose galima auginti nemažai orchidėjų rūšių, o populiariausia Lietuvoje – falenopsis (Phalaenopsis). Gamtoje šios rūšies orchidėjos auga netoli vandens telkinių, ant didelių medžių kamienų, kartais – net medžio šakose, tik niekada neauga saulėkaitoje, mat joms reikia pavėsio. Orchidėjos žavi spalvų gamos įvairove ir neįtikėtinai ilgu žydėjimu – jų žiedais galima džiaugtis net iki pusės metų ar ilgiau. Be to, jų priežiūra nesudėtinga.

Substratai orchidėjoms. Parduotuvėse gausu substratų orchidėjoms auginti. Šių gėlių augintojai rekomenduoja „Ekstra“ smulkų substratą, kurio pagrindinė sudedamoji dalis – aukštos kokybės, ilgaamžiška Viduržemio jūros regiono pušies žievė. Ši turi būti atrinkta, išvalyta, iš jos pašalinti sakai.

Persodinimas. Persodinti orchidėjas reikia tada, kai šaknys pūva ar nebetelpa vazone. Stikliniai ar glazūruoti stikliniai vazonai orchidėjoms netinka, nes jie nepraleidžia oro (juos galima naudoti tik kaip įdėklus). Renkantis vazoną reikia žiūrėti, kad jo dugne būtų kuo daugiau skylių. Tinka plastikiniai skaidrūs vazonai – galėsite stebėti augalo šaknų būklę ir jų vystymąsi.

Šviesa, laistymas, temperatūra, drėgmė, tręšimas. Laistoma kambario temperatūros ar keliais laipsniais šiltesniu distiliuotu, lietaus ar virintu vandeniu. Laistyti pilant vandenį per vazonėlio viršų, arba įmerkti vazonėlį iki viršaus į indą su vandeniu ir palaikyti 15–20 min. Drėgnos orchidėjų šaknys būna žalios spalvos, o kai pradžiūsta, pasidaro šviesiai pilkos. Kol per vazonėlio sieneles matyti, kad šaknys žalios, tol laistyti nerekomenduojama. Tiek substratas, tiek šaknys iki kito laistymo turi pradžiūti. Optimali temperatūra orchidėjoms yra nuo 18°C iki 25°C. Santykinė oro drėgmė – 50–70%.

Tręšimas. Orchidėjas per kiekvieną laistymą rekomenduojama tręšti joms skirtomis trąšomis. Pirmiausia reikia palaistyti paprastu vandeniu, o tik paskui – su trąšų tirpalu. Bendrovė „Baltic Agro“ orchidėjoms tręšti siūlo specialiai šioms gėlėms pritaikytas skystas „Orchidėjų trąšas“ arba vandenyje tirpias „Orchidėjų trąšas“, kuriose gausu mineralinių medžiagų. Galima rinktis arba skystas, arba sausas vandenyje tirpias trąšas. Kadangi šios trąšos specialiai subalansuotos, tai orchidėjos lengvai pasisavina jų maistines medžiagas. Nuo šių trąšų orchidėjų žiedai bus stambesni, ryškesni, o patys augalai ilgiau žydės, bus sveiki.

Jei orchidėjos šaknys pažeistos puvinio, laistyti su trąšomis negalima. Tokiu atveju orchidėją reikia apipurkšti paruoštu trąšų tirpalu. Negalima tręšti sauso augalo, nes nudegs šaknys!

Jeigu orchidėja dėl tam tikrų priežasčių patyrė stresą (jai buvo per sausa ar per drėgna, šalta, ji buvo persodinta, nudegė saulėje ir t. t.), ją atgaivinkite augimo stimuliatoriumi „Delfan“. Jį atskieskite vandeniu santykiu 20 ml : 10 l ir gautu tirpalu perliekite prieš tai vandeniu įmirkytą substratą, kuriame auga orchidėjos.

LAIMA MARKEVIČIENĖ
Kauno kolegijos Želdinių ir agrotechnologijų katedra
laima.mark@gmail.com

 

Nemokamos konsultacijos:

tel.: 8 5 2640128

Orchidėjų (Phalaenopsis) auginimas ir priežiūra

Visi straipsniai

© Baltic Agro 2020
lten